Sizden nefret ediyorum.

Yani emlakçılardan.

Sistemden

Ben bir avukatım. Çoooook becerikli olduğum çoooook yalan söyleyebildiğim söylenemez. 3 küsür bin maaş alıyorum. (prim ve yemek dahil)

Gelin görün ki ben ne zaman ev almak istesem avukat olduğumdan utanıyorum. Ben bir avukat olarak ev alamıyorum. Birikimim yok.

Ev hayalini neden kurar insan 550 TL  kira verirken anlamıyorum. Her neyse.

Gelelim emlakçılara. Fiyatlara. Ben bir avukat olarak asgari ücretin 2 katından fazla alan birisi olarak bir ev almak istiyorum ya haniii. Bir hesap yapalım..

Faizlerin %1 in altına İNDİĞİ bu günlerde yani 1.07 1.12 ler değil artık 0.95 in olduğu günlerden bahsediyorum.

En ucuz ev nerede istanbulda ? Bence esenyurt. Fiyatlara bakalım mı ?

ÇOK ACELE ESENYURTTA ŞAHANE DAİRE : 3+1 115 m2 ve 135 bin tl.

owwwww. harika. Hemen almalıyım diyorsun ve ilk iş RESİMLERE DEĞİL AÇIKLAMAYA bakıyorsun. FİRMA İSMİ: FUAR YAPI. İfşaa etmekten utanmıyorum.

Açıklama kısmı şöyle ;

1

Harika değil mi 🙂 LÜX+LÜX.  Yani bunun bi tık üstü olamaz. Olacak iş mi ? Hemde Kıraç da Star Towers bloklarında 135 Bin TL. Resimlere bakalım ?

Star Towers Blokları

Star Towers Blokları

Daire hangisi biliyor musunuz ?

Şu altta gözüken Bahçe katı daire. Param yok onu bile alacak kadar ama bahçe katı dairelerin yasaklanması gerekir. Yaşanılacak yer değildir. Olmamıştır. Olmayacaktır. Parası olmayan için bile !!.

Başlığı hatırladınız mı ? ŞAHANE DAİRE. Bu şahaneyse…

Neyse bir ev kredisi çekip ev alalım bari diyorum.

Bilindiği ve görüldüğü üzere başakşehir den bahçeşehirden beylikdüzünden benim ev alabilmem İMKANSIZ. En ucuz daire 500 bin. isterseler  0.95 değil 0.000000001 faiz olsun 500 bin / 120 ay =  4166 TL…Aidatını elektriğini suyunu doğalgazını telefon ve internet faturasını çoluğu çocuğu filan saymıyorum ha. 4200 lira 10 sene çalışıp ödersem 1 adet dairem oluyor bir depremde yıkılma ihtimali olan..

Neyse oralar pahalı dedik. En ucuz yerden alalım. Esenyurt. En uygun evler (oturulabilecek)  220 binden başlıyor.

Aylık Taksit 3.081 TL
Toplam Masraf 1.633 TL
Faiz Oranı %0,95
Toplam Maliyet 371.296 TL

3081 TL. Nasıl ödeyeyim her ay ? Zaten 3 bin alıyorum ? Hemde ben bir avukatım değil mi ? Peki ya asgari ücretliler… Ben bir avukat halimle asgari ücretin 2.5 katını aldığım halde istanbulun en ucuz ilçesinden ev alamıyorsam, bir asgari ücretli, hatta bir ailedeki 3 asgari ücretli (toplamı 3900 eder giderleri de en az 2000 dir.) o evi nasıl alsın ?

Bir başka soru. Siz bu evleri kime satıyorsunuz ?

Hemen açıp başakşehir’in güncel nüfusuna bakayım 1 dk .Yaklaşık 400 binmiş. 100 bin aile demek. Peki beylikdüzü, avcılar, bahçeşehir, küçükçekmece, bahçelievler ……vsvsvs…. istanbulun en ucuz ilçeleri haricinde yani 39 ilçesinden 30 u pahalı. nüfusu da yaklaşık 10 milyon. en az 3 milyon aile. Bu evleri nasıl alabiliyorlar… çoğunun geçmişten vardır elbet de bunca yeni ev projesi var bakın sağa sola. Tv reklamları emlakçıların tekelinde resmen. Bunlar satılmasaydı nasıl yenileri yapılırdı.

Hadi onları da geçiyorum. En ucuz evi toki satar. Yahu tokiden bile ev alamıyorum. Ben ki kendimi bildim bileli Cumhurbaşkanımızın yanındayım (fiziki olmak isterdim ama.. ) ilk kez şuan kendisine sitem ediyorum.

Ben avukat olarak yada sade bir vatandaş ama 3 bin maaş alan biri olarak bir ev alamıyorum. Türkiyenin neredeyse yarısı asgari ücretli. Onlar nasıl ev alacak.

Konu dağılmasın ben en son emlakçılardan nefret ediyordum.

internetten daireler bakıyorum. beğeniyorum. Arıyorum. Kapatıp ofluyorum. Neden ?

Daire çok güzel… Ama gidip görünce anlıyorsun ki iskanı yok. Projeye aykırı inşaat yapılmış. (satılık ilanında yazmaz bu bilgiler )

Daire çok geniş wuuuww …… Ama gidip görünce anlıyorsun ki fotoğraf büyütme diye bir teknik var.

Dairenin konumu harika ollleyy….. ama gidip görünce orada emlakçının ofisi var. Daire nerde diye sorunca buyrun çay için diyorlar.

Daire akla yatkın fiyatı da uygun işte buldum….. diyorsun. gidince anlıyorsun ki o fiyat sadece peşinattan ibaret. daha 120 çarpı bilmem kaç binlira daha girmesi gerekiyor.

Daireyi görüyorsun. Arıyorsun. Dairenin önündeyim bana daireyi gösterin diyorsun…. Ofisimize gelip bir çay için başka alternatiflere de bakmış olursunuz. Hayır sadece buna bakmak istiyorum.. Buyrun gelin yine de siz. Hayır siz gelip gösterseniz ? Efendim öyle yapamıyoruz malesef. Neden ? İşte Çıkışı burdan yapmamız lazım ! 😀 (daireyi gösterdiğine dair belge imzalatacak. Getir burda imzalattır ?)

 

Bir de malum hayatın 3 evresi var ama 2 si aklımda;

Heyecan var İstek var = Para Yok.

Para Var istek Var = Heyecan Yok.  Her neyse böyle bir şeydi unuttum. Yanlış giden bir şey oldu.

İşte, bazen de ahanda bu dersin. İşte bu o dersin. Dairesi tamam fiyatı uygun. Ama gel gör ki senin hiiiiç paran yok. Yani sınırın 190 bin ama ev 210 bin. 20 binin olsa kapacaksın.

Yok .

bilinen gerçekler de var tabi. Ev sahibi eve 210 ister. Emlakçı 230 ister. Pazarlıkla 220 ye düşer. Alırsan ayrıca 220 üzerinden yüzde 6 komisyon alır. falan filan.

Herşey sahtekarlık olmuş Namusumla iş yapacağım de seni anandan doğduğuna pişman ederler. Ha yokmu iyi dürüst. Elbette vardır da denizdeki kum taneciği misali. Ara ki bulasın.

istemiyorum arkadaş ev mev.. (yani istiyorum da imkan yok)

Hay senin avukatlığına ….. Avukat olmuşsun ev alamıyorsun.

Ama ama ama ben savcılık istiyorum ?

Senden bir halt olmaz.

Savcı olsam maaş 5 bin ama ozaman da evler 1 milyon. Yani ne yaparsan yap yetmez. İnsanın önce yetinmesini bilmesi lazım. Ben çalışmazken eşim çalışırdı 1100 maaş alırdı valla yetiyordu. Şimdi ben 3 bin alıyorum yetmiyor. Neden ? standart yükseldikçe istekler çoğalıyor gereklilikler artıyor. Yani bahanem bu. Ama saçma. Eskiden de tek telefon yeterdi. Şimdide yeter. Eskiden bu laptop yetiyordu. Aslında hala yeter. Gözüm neden yüksekte ki benim ?

Ama tüm suç emlakçılarda. Aldığım 3 bin maaşdan HİÇ BİR GİDERİM olmasa bile yani yemesem içmesem telefonla konuşmasam elektrik su doğalgaz çoluk çocuk olmasa bile en iyi alacağım ev 200 bin TL değerinde ve şuan giriş kata tekabül eden istanbulun en uzak ilçelerinin en ücra köşelerinde ve malzemenin en çok çalındığı, otopark yapma zorunluluğuna rağmen yapılmadığı, işe gitmek için 40 dk daha erken uyanmak zorunda kalacağın ve 35 saniye arabadan uzaklaşınca arabanın çalınacağı (acilin önünden arabam çalınmıştı ) bir yerden ev alabilirim.

Pardon ev demişken. Daire. 70-80 metre kare ulta ulta lüx daire.

Parası olmadığı halde o daireleri küçümseyen biri olarak hiç bir şeyi hak etmediğimi biliyorum ama huyum böyle napim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir