Tufan Türenç’in tweetlerine cevap

Yazmamak için çok direnmeme rağmen dayanamadım bu kendini gazeteci gören şahısa cevap vermek istedim. Darbe gününden bu yana attığı tweetler e denk geldim. Cevapları ordan 140 karakter ile vermek yerine burayı tercih ettim. Aşağıda yorum kısmı var. İtirazı varsa buraya yazsın yayınlarım.
Kesinlikle muhatabı ben olmamama rağmen sayın Cumhurbaşkanı’mızın yerine ben bunlara cevap veriyorum. İşte attığı tweetler.

Tufan Türenç:
“İdam”ın geri getirilmesi büyük hata olur. İktidar bu yanlışa düşmemelidir. İdamı geri getiren Türkiye’ye dünyadan dışlanır..

Cevap: idam cezası Avrupa’da yok fakat dünyanın bir çok ülkesinde var. Hatta çok övdüğünüz ABD de bile idam cezası var ve uygulanıyor. Siz ABD nin dışlandığını gördünüz mü ???

Devlet kadrolarındaki tasfiyeler çok özenli yapılmalıdır. Ne yazık ki tasfiye cadı kazanına dönüştü.

Cevap: feto salak mı ? Sadece askeriyeye mi çalıştı. Devletin kurumlarında yok mu adamları. Fuat avni bu bilgileri nereden alıyor? Gelen istihbaratın yetkililere ulaşmasını kim engelliyor? Bunların ayıklanması kadar doğal ve doğru ne olabilir.

İçine düştüğümüz curcunanın temel nedenlerini görmekte zorlanıyoruz. Gerçek şu ki, AKP % 50 oyuna rağmen Türkiye’yi yönetmekte zorlanıyor.

Cevap: ak parti 15 yıldır iktidar da. Şayet yönetemiyorsa neden ? Önceki dönemde senede 1 hükümet değişirken şimdi 15 yıldır aynı hükümet yönetiyor. Türkiye’nin tarihi boyunca görmediği yatırımlar yapıldı. Daha ak parti yönetemiyorsa kim yönetecek tufan Türenç? CHP mi Hdp mi MHP mi? Yüzde 50 oy kendilerini yönetmeyen bir partiye niye gitsin.

Devlet tasfiye ediliyor. Demokratik kurumlar ve halk bu darbeyi durdurmuştur. Hükümet hukuk içinde kalarak bunu değerlendirmelidir.

Cevap: devlet değil içindeki hainler.

Devlette bu kadar büyük tasfiye Saray’ın, iktidarın kış uykusunda olduğunu gösterir.

Cevap: ne Zaman 3 kişi tutuklansa cadı avı diye yırtındınız. Erdoğan bir iftar yemeğinde aramızda da bu hainler var dedi. Yani bunlardan haberdardı ama delil arıyordu. Geldiğimiz noktada kanıta gerek kalmadı herşey ortada. Cadı avı demek yerine önünü açın ne var ne yok temizlensin.

İdam isteyenlere garanti vereyim. Hiçbir iktidar idamı geri getiremez.

Cevap: Zaman..

Devletin kırcal damarlarına kadar yayılmış bir çeteleşmeyi fark edemeyen bir iktidar ülkeyi nasıl yönetecek?

Cevap: Yıl 1986. Bilmem farkında mısınız bu kılcal damarlara taa o Zaman girilmiş neden o Zaman siz farketmediniz. O zaman da bir iktidar vardı. Bu kişilerin çoğu 94 mezunu değil mi.

Bugünkü Türkiye’yi yönetmek için tek bir yol var o da eksiksiz demokrasi, bağımsız yargı, laiklik, insan haklarına saygı…
Cevap: hangi tek yol. Bir sürü yol saymışsın. Kaldı ki bunlar zaten var.

Yıllarca “olağanüstü halibiz kaldırdık” diye meydanlarda gururla övünen Erdoğan gece 23.30’da 3 ay süreyle Olağanüstü hal ilan etti.

Cevap: tek maksadı eleştirmek olanların bunu demesi kadar doğal bir şey olamaz. Erdoğan ohali kaldırdığında ortada böyle büyük bir tehlike yoktu ve kaldırdı. Birazdan yine senin attığın tweet İ de göreceğin şekilde tekrar ohal getirmek ZORUNDA KALDI. Kendisi kaldırdı kendisi getirdi ve yine kendisi kaldıracak.

Anlayamayanlar var. Tayyip Bey’e istediklerini hızla yapabilmek için OHAL lazımdı. Hepsi bu.

Cevap: Tayyip bey nedense istediklerini hızla yapabilmek için önce iktidara gelince ohal kaldırıyor sonra 15 yıl bekleyip ohal getiriyor. Maksat: istediklerini hızlıca yapabilmek. Çakma gazeteci sizi.

3 ay uzun zaman Tayyip Bey 3 ay içinde istediği her şeyi halleder. Ondan sonra OHAL’i kaldırır ve bunun propogandasını da aylarca yapar.
Cevap: 3 ay uzun. Doğru. 15 yıllık bir iktidar 3 Aydan kat kat uzundur. Erdoğan’ın propaganda yapması için binlerce sebebi var. Ohal kaldırmak da neymiş.

Anımsayın yıllar önce “Türkiye’den OHAL’i biz kaldırdık” diye yıllarca kürsülerden kükremişti. Ne oldu? Yeniden getirmek zorunda kaldı.
Cevap: Ne oldu ? Sen ve senin gibilerin gaza getirdiği feto cular sen ve senin gibilerin de desteğini almak adına Atatürkçü görünümlü bir darbe hazırlayıp sen ve senin gibilerin bir kısmının (bkz: Nurşen mazıcı) desteğini alarak ohali kaldıran ve Türkiye’yi şahlandıran ak parti ve Erdoğan’a karşı gelmeye kalktı.

Ankara Washington’u Fetullah Gülen’i iade edin diye dört bir yandan sıkıştırıyor. Ama bakın Kerry ne diyor? ABD Dışişleri Bakanı Kerry Çavuşoğlu’na açık açık şunu söylemiş: “Bize iddia değil, kanıt gönderin.”

Cevap: Türkiye de yeterince ABD Sözcü’sü var. KALDI ki gülen denen herif tc vatandaşı ve ABD nin onu iade etmesi için Türkiye’nin onu suçlaması yeter. Kanıt olup olmadığına kerry karar verecek ? Hukuktan anlamayıp ABD sözcülüğü yapmaya kalkışan çakma sözde gazeteci ama Aslı militan.

Saray ve iktidar Moody’s’in Türkiye’nin notunu düşürmesini hiç önemsemedi ama piyasa alt üst oldu. Dolar 3 lirayı geçti, borsa düştü vs…

Cevap: Türkiye’nin notunu düşüren moody’s değil. Bizim anlaşmamızın olmadığı s&p.

Saray ve iktidar ise devleti hallaç pamuğu gibi atıyor. Kendilerine yakın olmayan herkesi aynı torbaya dolduruyorlar. Tasfiye 60 bini buldu.
Cevap: koca devlette AKP ye yakın olmayan topu topu 60 bin insan mı kalmış ? İyiymiş ya. E CHP oyları kimden alıyor. ? Bu kadar varan haini devlet kurumundan Nasıl çıktı. 60 az 120 bini bulacak.

Saray’ın ve iktidarın bütün amacı meclisi devre dışı bırakarak kanun hükmünde kararnamelerle Türkiye’yi yönetmek.
Cevap: ulan zaten hükümet istediği kanunu çıkarmıyor mu? Zaten meclisin yarısından fazlası AKP iktidarı değil mi. Kanun hükmünde kararname işi hızlandırmak ve geçici bir süre içindir. 3 ay sonra kanun hükmünde kararname geçerli olmaz. Aslında farkındasın sende ama ..

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş: “OHAL süresince Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi askıya alıcak.”
Şimdi bunun ne demek olduğuna bakalım.
OHAL’de darbecilerin mallarına el konulacak, Askeri liseler MEB’na bağlanacak. FETÖ ile ilişkisi olanlar tazminatsız işten çıkarılacak.
Daha bitmedi: gözaltı süresi 7 gün olacak gerekirse arttırılacak. Kamuda temizlik için personel kanunu değiştirilecek.
FETÖ sempatizanlarına tenzili rütbe uygulaması yapılacak. Kim bilir daha neler var. İşte bunları yapabilmek için OHAL ilan edildi.

Cevap: darbecilerin olmayan haksız yere kazandığı mallara el konulması mı askeri liselerin meb bağlanması mı feto ile ilişkisi olanların tazminatsız işten çıkarılması mı zoruna gidiyor. Bunların hangisi yanlış ki sen çok üzüldün. Gözaltı süresi 7 olacakmış gerektiğinde uzayacakmış. (30 oldu). 3000 insan gözaltında iken 4 günlük gözaltı süresini mi uygulayalım. Ne yapalım turancım?
Personel kanunu değişecekmiş. Değişsin? Şuan dava açıp geri dönme Hakkı var. Bu Hakkı elinden alınacak ne olmuş ? Boşa almamış olacaklar. Niye bunlar zoruna gidiyor.

İşte ABD demokrasisi. Obama: “Gülen’in iade süreci hukuka uygun ilerleyecek. Karar verici ben değilim.”
Biz bu çizgiye gelebilecek miyiz?
Cevap: sen ve senin gibiler olmazsa bi bu çizgiden ayrılmayız. ABD yi çok seviyorsan git. O övdüğünüz ABD demokrasisinde idam cezası var.

OHAL’in ilk iki balyozu:
1- Gözaltı süresi 7 gün ama 30 güne uzatılabilecek.
2- 15 üniversite, binlerce dernek ve vakıf kapatıldı.
Cevap: gözaltı süresi 1 gün. 1 gün uzatılabilir. Toplu suçlarda 2 gün. Toplamda 4 ü geçemez. Ohal de bu süre 90 gün de olabilir. Fetocuları içeri atıp 30 gün sonra gidin demek gibi bir niyet yoksa 30 gün mecbur olduğunu gösterir. 2- üniversite vs kapatılmış. Nolmuş? Az bile. ODTÜ kapatıldı mı ? Boğaziçi yada anlara üniversitesi? Neden bunlar ?

Yoksa TR de Erdoğan’a karşı topu topu 15 üniversite mi var.

Saray demokrasiyi korumak bahanesiyle Fetullahcıları tasfiye ediyoruz diye kendine karşı olan herkesi aynı torbaya atıyor. Bu yanlıştır.
Cevap: sen neden hala dışardasın? Yada Nurşen mazıcı??

İktidar muhalefetin “istediğiniz her yasal düzenlemeyi meclise getirin size destek verelim” garantisine rağmen Saray OHAL’i çıkarttırdı.
Cevap: sizin anlamadığınız şu. Ohal geçicidir. Ohaldeçıkan khk da geçicidir. Ohal bitince khk geçersiz olur. Durup 3 ay için kanunu değiştir sonra ohal kalkınca tekrar mı ? Bu ne mantık.
Bize hız lazım. Kaldı ki hükümet isteseydi zaten Meclis’ten de geçirirdi bunları ama 1 günde değil 10 günde.

Eğer OHAL çıkmasaydı, hükümet insan haklarına aykırı olan gözaltı süresini 30 güne çıkaramazdı.
Cevap: evet. İşte yukarıdaki bir önceki tweet vardı ya hani muhalefet ne çıkaracaksanız getirin çıkaralım diyordu. Şimdi kendinle çelişiyorsun. Bu kadar insan gözaltında iken 4 gün yeter diyorsan sen bir halt bilmiyorsun demektir.

Demokrasilerde OHAL uygulaması kabul edilemez çünkü parlamento devre dışı bırakılamaz. Oysa Saray parlamentoyu devre dışı bırakmayı istiyor.
Cevap: Fransa ve Almanya.

Gözaltılarda ölçü kaçırılmaya başlandı. Gazeteciler ne amaçla sorguya çekiliyor? Gazeteci herkesle konuşur, ilişki kurar. Bu işidir.
Cevap: bir gazeteci bir hainle konuşup röportaj yapacak ve bu onun işi olacak. Hadi ordan. Gazetecilik mesleğinin içine ettiniz lan. Açıktan açığa suçu ve suçluyu övmek suçu var. Bu suçtan bihaber misiniz. Nazlı Ilıcak A gazeteci diyorsunuz birde. Fetonun piyonundan başka ne o?

Bakan düzeyindeki insanlar konuşmalarında yabancı ülkelerle ilgili görüşlerini açıklarken dikkatlı olmalıdırlar.
Cevap: sana mı kalmış? Sen kimsin? Sen eskiyi özlemişsin belli. El pençe oturup ağzından çıkacak kelimelere bakalım dimi.

Yeni Şafak manşetinde darbeyi Amerikalı komutanın yönettiğini yazıyor. Kaynak belirsiz. Bir gazete kafadan böyle bir maşet nasıl yapıyor?
Cevap: sizin yaptığınız çok farklı dimi

Eğer demokrasi yoksa ya da keyfi işletiliyorsa orada düşüce ve ifade özgürlüğü olmadığı için gazetecilik de olmaz.
Cevap: sen Nasıl orda konuşuyorsun hala

Son söz.
Senin için parmaklarımı baya yordum.
Attığım bunca tweet İ bir yabancı okusa TR ye gelmekten vazgeçer. Sanki kafasını kaldıran içeri alınıyor gibi. Bu ülkeye en büyük zararı siz veriyorsunuz. Çünkü sizi besleyenler dışarda. Bunca tweet de tek 1 tane bile iyi birşey yok. El insaf biz bu kadar mı aptalız ki 15 yıldır iktidar da tutuyoruz böyle kötü bir iktidarı. At gözlüklü insanlarsınız. Alın size düşünce özgürlüğü. Siz tam bir darbe yanlısı vatan hainisiniz. Darbe olmadığı için en çok üzülenlerin başında geldiğinizden eminim. İşte sizin için ve sizin gibiler için yaşasın ohal yaşasın cehennem.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir